Rakouský řetězec s velkou slávou před Vánoci otevřel svůj velký reprezentativní obchodní dům v Praze v ulici 28. října. Výstavní palác se třemi patry byl oslavován jako příklad důstojného nakupování kvalitních potravin. Přijdete jednou, ovšem podruhé vás to ani nenapadne.

Šel jsem do metra na Můstku od Národní a najednou po levé straně vidím nově upravený interiér, regály s potravinami, ovšem prázdné jako luxusní butik v Pařížské. Přijdu blíž a působí to na první pohled divně. Kdo může v takovém aranžmá něco prodávat? A proč tu nikdo není?

Vešel jsem k pokladnám a nasměrovali mě k hlavnímu vchodu. Pak mi to došlo. Jasně, Meinl otevřel po letech svoji českou pobočku, tentokrát v luxusním stylu. V přízemí kromě personálu nebyl skoro nikdo (dnes dopoledne). Prošel jsem všechna tři patra, prezentace produktů naleštěná jako v muzeu, jen tu asi desetkrát denně otřou prach. Ovšem na první pohled člověk vidí, že ceny je o něco vyšší než jinde. Ačkoliv komparace není příliš jednoduchá, většinou je tu zboží méně tradičních značek.

Kvůli nákupu jsem tu nebyl, spíš mě to jen zajímalo, ale nakonec mě před pokladnami napadlo podívat se, jestli tu náhodou nemají oblíbené americké čokoládovo-burákové Reese's. Měli, což je v Čechách unikát. Znám jen jedno jiné místo, kde jsou k dostání, a to je Candy-store.cz, který nemám po cestě, takže se tam nestavuju často. Měl jsem radost, tak jsem vzal největší klasiku, tří kusové balení Peanut Butter Cups, a zaplatil 86 korun. Přišlo mi to drahé, ale už jsem si nepamatoval, kolik to má stát, počítal jsem, že to asi bude o něco dražší než obvykle, ale pro jednou si člověk může udělat svátek, tak jsem se aspoň zaúkoloval, že si to ověřím ex post.

Udělal jsem. Závěr: to, co v Juliu Meinlovi stojí 86 korun, na Candystoru stojí korun 35, slovy třicet pět. Navýšení ceny na 245 % není normální ani v turistické zóně. To je prostě krádež. A neobhájí to ani počet personálu převyšující počet zákazníků, ani deset prodavačů za pokladnou toužících přeochotně předražený nákup narvat do papírové tašky jako v Americe. A jak ukazují první recenze, s touhle zkušeností rozhodně nejsem sám, viz Yelp. Gratulujeme.

Ostatně soudím, že takhle Julius Meinl v Čechách při tomhle přístupu skončí, stejně jako skončil před několika lety. Možná rychleji.