Po sestřelení Boeingu 777 nad východní Ukrajinou se na Facebooku objevily dva dopisy, které odhalují hloubku tragédie na Ukrajině. Ten první napsal zlomený otec jedné z obětí katastrofy, ten druhý napsala jako veřejnou reakci na ten první jedna ukrajinská dívka. Přeložil jsem to (jen v rychlosti, omluvte případné nepřesnosti) pro přiblížení emocí a atmosféry, které z Česka nemusí být tolik patrné.

Dopis Hanse de Borsta, 20. července 2014

Mockrát vám děkuji, pane Putine, lídři separatistů nebo ukrajinská vládo!

Za to, že jste zabili mé milované a jediné dítě, Elsemiek de Borst! Bylo jí 17 let, byla to studentka „Segbrek College“ v Haagu.

A letěla na prázdniny do Malajsie dohromady se svým malým bratrem, svou matkou (mou bývalou ženou) a se svým nevlastním otcem.

Elsemiek by příští rok skládala maturitu společně se svými nejlepšími kamarádkami Julii a Marinou, byla to výborná studentka! Chtěla se pak dostat na Technickou univerzitu v Delfách, chtěla být inženýrkou, moc se na to těšila!

Ale najednou tu není. Byla sestřelena z nebe, v neznámé zemi, kde je válka!

Výše jmenovaní pánové, doufám, že jste hrdí na to, že jste, kromě jiných, sestřelili její život a budoucnost. A že se zítra ráno budete schopni na sebe podívat do zrcadla.

Doufám, že dostanete tuhle zprávu, asi přeloženou do angličtiny (které jako inteligentní gentlemani jistě porozumíte).

Ještě jednou děkuji!

S pozdravem

Hans de Borst, otec Elsemiek, bytem v Monstru, Holandsko, jehož život je v troskách.

P.S.: Pane Putine, doufám, že vaše intenzivní komunikace s naším premiérem Ruttem vám otevřela oči! Vím, že to na vás udělalo dojem, a bude ohromné, pokud se chopíte iniciativy, aby místo pádu letadla bylo ochráněno ruskou armádou, aby nizozemští vyšetřovatelé mohli udělat svou práci.

Předem děkuji.

 

Dopis Alexandry Kovalevové Hansi de Borstovi, 21. července 2014

Vážený Hansi de Borste,

pravděpodobně si tohle nikdy nepřečtete. Možná by to tak bylo dokonce lepší.

Je mi moc líto, že vaše dcera zemřela v Boeingu 777 sestřeleného nad mou zemí. Na rozdíl od Ruska, na Ukrajině nedošlo k žádným teroristickým útokům nebo k válce, proto je pro nás každá smrt velkým šokem. Proto se teď Ukrajinci shromažďují u holandského velvyslanectví v Kyjevě a nosí záplavu květin, svíček a hraček pro mrtvé děti. Pro vaši dceru taky. Vím, že si myslíte, že nemůžeme chápat a nemůžeme cítit, co cítíte vy, a máte pravdu. Ale ve svých pocitech jsme upřímní.

Jmenuji se Alexandra, žiju na Ukrajině a když v noci začne bouřka (občas k tomu dojde, je studené léto), probudím se se studeným potem, protože mám pocit, že začalo bombardování mého města.

Řekl jste, že vaší jediné dceři bylo 17 let a že se chtěla stát architektkou.

Dovolte mi, abych vám představila Sergeje Nigoyana. Bylo mu 21 let a byl také jediným synem svých rodičů. Zemřel 22. ledna 2014 v Kyjevě. Byl první obětí policistů našeho bývalého diktátora Viktora Janukovyče. Následně bylo zabito dalších 100 lidí Janukovičovou policií – byli zastřeleni, upálení, zabila je bomba. Spousta z nich byla jedinými syny, dcerami, matkami či otci. Hromady těchto lidí ležely v mé ulici v Kyjevě, v kostele naprosto mému domu. Po prvních zabitých začaly vaše evropské vlády konečně zvedat zadky. Aspoň trochu. Jenže když jsme my, Ukrajinci, žádali spravedlnost, vaši evropští politici seděli u jednacího stolu s vrahem Janukovyčem. A ve chvíli, kdy jsme pohřbívali své mrtvé, evropští politici donutili ukrajinskou opozici (která dnes tvoří ukrajinskou vládu, jíž jste adresoval svůj dopis) podepsat ostudnou dohodu s Janukovyčem, podle které měl být prezidentem ještě jeden rok. Proč? Protože naše životy pro vaše vlády neznamenají vůbec nic.

Víte, jaké to je, když sousední země z té vaší udělá „sféru vlivu“ a z přání lidu „téma“, „které se vyřeší“ rozpuštěním v novém imperiálním matrixu? Samozřejmě, že nevíte. Taky pravděpodobně do jisté míry považujete Ukrajinu za ruského vazala. Ale vaši předci věděli, co taková věc znamená. Ve středověku, když vaše země bojovala za nezávislost na Španělsku. Bylo to hodně dávno na to, abyste si dnes dovedl představit, co se odehrává mezi Ukrajinou a Ruskem. A samozřejmě k tomu ani nemáte důvod. Není to vaše starost. Je to starost světových politiků, kteří si s tím mají poradit.

To jsme si taky mysleli.

Když Putin anektoval část ukrajinského území – poloostrov Krym, mysleli jsme si, že západní vlády udělají, k čemu se zavázaly. Británie, Spojené státy a hlavně Francie se o to měly postarat, když podepsaly Budapešťské memorandum v roce 1994, podle kterého měly zajišťovat bezpečnostní garance vůči hrozbám nebo použití síly proti územní integritě nebo politické nezávislosti Ukrajiny. Podpisem tohoto memoranda se Ukrajina vzdala svých jaderných zbraní, protože nás všichni signatáři ujišťovali, že zaručují bezpečnost našeho státu. Možná kdyby Západ nedonutil Ukrajinu toto memorandum podepsat, měli bychom dosud jaderné zbraně a Rusko by si nedovolilo to, co si dovolilo, a nic by se nestalo ani vaší dceři ani mým přátelům. Bohužel však Ukrajina hrála fér a dodržela vše, k čemu se podpisem memoranda zavázala. Na rozdíl od evropských zemí a Spojených států, kteří ho jednoduše porušili. Všechno, co udělali, aby vypadalo, že něco dělají, byly prázdné řeči. Jejich podpisy pod mezinárodním dokumentem neznamenají nic, pokud to pro ně není výhodné. Navíc Francie, která také v Budapešti poskytla Ukrajině individuální garance, nejenže dohodu porušila, ale dokonce odmítla neprodat Rusku jejich nově postavené vojenské lodě. Takže Francie vedená panem Hollandem teď cynicky vyzbrojuje agresora. Proč? Protože se to vyplatí. Stejně jako se Evropě vyplatilo spolupracovat s Hitlerem ve 30. letech, odevzdat mu Polsko, Českou republiku či prominout mu anexi Rakouska. Bylo to snadné, nevyžadovalo to od nich jejich svědomí. Doufám, že je vám jasné, že nemá cenu od takových lidí očekávat spravedlnost.

Když Putin začal posílat své teroristy na východ mé země, když je začal zásobovat těžkými zbraněmi, evropští politici neudělali nic, aby ho zastavili. Tlačili na naši vládu, aby vedla mírové rozhovory s ruskými teroristy, kteří v té době mučili lidi a párali jim břicha. Evropská unie, aby ukázala, že dělá aspoň něco, zavedla na Rusko ty nejmírnější možné sankce, což na věci nic nezměnilo.

Teď když ruská armáda bombarduje Ukrajinu z území Ruska, paní Merkelová sedí vedle Putina při fotbalovém utkání a podává si s ním ruce. Nevíte, že Rusko otevřeně bombarduje Ukrajinu? Jasně. Vaše média o tom vlastně nemluví. Protože byste neměl myslet na to, že pár stovek kilometrů od Evropské unie probíhá válka a stovky a stovky jediných dcer a jediných synů ukrajinských rodičů zabíjejí Ruskem sponzorovaní teroristé za pomoci ruské armády. Včera, 20. července, byly do vzduchu vyhozeny dvě děti, když šlápli na minu proruských teroristů. Bylo jim 16 a 15 let. Vaše média o tom nemluví, protože proč byste si vy, evropští občané, měli dělat starosti, že země, která vám posílá plyn a ropu, vyhazuje do vzduchu ukrajinské děti. Na ukrajinských dětech se vydělat nedá. Na plynu a ropě ano.

Když plníte nádrž svého auta, možná tam lijete benzín z ruské ropy. Když si ohříváte vodu k večeři, možná používáte ruský plyn. Tyto obchodní dohody s Ruskem, které přinášejí větší profit než Budapešťské memorandum, jsou důvodem, proč se vaši evropští politici otáčejí zády k tomu, co se děje na Ukrajině, proč porušují své slovo a mezinárodní dohody a předstírají po všechny ty měsíce, že se nic neděje.

Neříkám, že se ukrajinské vládě nemá dávat za vinu smrt vaší dcery. V únoru 2014 tato nastupující vláda, pod tlakem evropských politiků, souhlasila s podpisem odstudné dohody s Janukovičem a ponechala mu prezidentský post na další rok. Dohoda selhala mimo jiné proto, že se proti ní postavili ukrajinští občané. Nezasloužila se o to ani naše vláda ani vaši slabí a proradní politici.

Chci říci jen to, že než začnete ukazovat prstem a odsuzovat, měl byste pravděpodobně svůj seznam těch, kteří jsou zodpovědní za smrt své dcery, rozšířit a přidat na něj i vlády zemí Evropské unie. V konečném důsledku to byly ony, kdo po celou dobu vedl skrytá jednání s Putinem, byly to ony, kdo neslyšely hlas ukrajinských autorit, když křičely do celého světa zas a znova, že Rusko začíná válku. Byly to ony, kdo pod tlakem Putinovy lobby tlačily ukrajinskou vládu, aby začala jednat s proruskými teroristy, s těmi teroristy vybavenými ruskými zbraněmi, kteří sestřelili Boeing 777 s vaší dcerou. S vaší krásnou talentovanou mladou a šťastnou Elsemiek na palubě. Očekáváte spravedlnost? Myslíte si, že vaše vláda je schopna ji zajistit? Skutečnou spravedlnost? Že to udělají ti samí politici, kteří si podávají ruku s Putinem? Hodně o tom pochybuji.

Nemám nic společného s ukrajinskou vládou, s politiky nebo s byznysem. Neumím si představit, jak velká je vaše ztráta. A nejspíš vám nezáleží na tom, co říkám.

Jsem jenom ukrajinská dívka, která se v noci, během bouřky, budí ve strachu, že bombardují moje město.

Ale říkám znovu.

Je mi to moc líto.

 

 

 

3 komentářů