Je to rok starý text, ale aktuální je právě dnes možná více než kdy jindy. Obrazovky jsou plné dramatických záběrů z amerických ulic, policie před Bílým domem rozhání demonstranty slzným plynem, aby se Donald Trump mohl nechat nafotit s biblí v ruce (neřekl, jestli se při tom chce zaštítit zubzazubem, nebo chlebem proti kamenům) a další souboj o další čtyři v roky v čele Spojených států se neodvratně blíží.

Není divu, že tu charakteristiku psal reklamní textař. Vtipná, neotřelá a zábavná. A hlavně pronikavá s postřehy, které nejsou úplně běžné. Zajímavé pro dnešní dobu je, že v tom mezi státníky Donald Trump není sám.

12. února 2019 se na fóru Quora objevila otázka: Proč tolik Britů nemá rádo Donalda Trumpa? Nate White je copywriter z Londýna – tedy reklamní textař. V jeho profilu na fóru Quora stojí: „Pije kávu. Píše reklamní texty.“ Fórum Quora dané vlákno bohužel odstranilo. To několik lidí inspirovalo k tomu, aby je zachovali na blozích a v jiných formách.

Proč tolik Britů nemá rádo Donalda Trumpa?

Napadá mě hned několik věcí…

Trump postrádá jisté vlastnosti, kterých si Britové tradičně váží.

Chybí mu například formát, šarm, rozvaha, důvěryhodnost, soucit, vtip, vřelost, moudrost, rafinovanost, citlivost, sebeuvědomění, pokora, čest a nadhled – všechno vlastnosti, jimiž byl kupodivu bohatě obdařen jeho předchůdce pan Obama.

Trump je jeho naprostý opak, proto jsou nám jeho omezení až trapně zřejmá.

Navíc se rádi zasmějeme. A i když Trump může být k smíchu, nikdy neřekl nic sarkastického, duchaplného a ani zbla zábavného – ani jednou, nikdy.

Nepřeháním, myslím to doslova: ani jednou, vůbec nikdy. A tato skutečnost se vnímavým Britům zdá zvlášť znepokojivá – nemít smysl pro humor je podle nás až nelidské.

Jenže Trumpovi chybí doopravdy. Zdá se, že ani nechápe, co je vtip – v jeho podání je to netaktní poznámka, negramotná urážka, náhodný akt krutosti.

Trump je troll.

A jako všichni trollové nebývá nikdy vtipný a nikdy se nesměje, jen se natřásá nebo pošklebuje.

Děsivé přitom je, že neomalené, nejapné urážky nevyjadřuje jen slovně – on tak doopravdy uvažuje. Jeho myšlení připomíná bota s primitivním algoritmem úzkoprsých předsudků a bezmyšlenkovité zákeřnosti.

Nikdy u něj nenajdete ironii, komplexnost, nuanci ani hloubku. Jen klouže po povrchu.

Někteří Američané to můžou vnímat jako osvěžující přímočarost.

My ne. My vidíme, že za tím není žádný vnitřní svět, žádná duše.

A to v Británii tradičně stojíme na straně Davida, nikoli Goliáše. Všichni naši hrdinové jsou kurážní vyděděnci: Robin Hood, Dick Whittington, Oliver Twist.

Trump není ani kurážný, ani vyděděnec. Je přesný opak.

Není ani rozmazlený zbohatlík, ani chamtivý zazobanec.

Je to spíš tlustý bílý slimák. Privilegovaný Jabba Hutt.

A ještě horší je, že dělá to, co Britové odpouštějí nejmíň: tyranizuje.

Tedy kromě případů, kdy je mezi jinými tyrany, to se pak rázem změní v ufňukaného přisluhovače.

I tyhle věci – boxerské zásady základní slušnosti – totiž mají nepsaná pravidla a on všechna porušuje. Rány dává shora dolů – což by džentlmen nikdy neměl, nedělal by to a ani by to dělat nemohl – a každý úder je podpásovka. Obzvlášť rád kope do těch zranitelných nebo do těch, které není slyšet – a kope do nich, když jsou na dně.

Skutečnost, že významná menšina – asi třetina – Američanů se dívá na to, co Trump dělá, poslouchá, co říká, a pak si řekne:

‚Jo, to bude můj člověk,‘

proto Brity trochu mate a nemálo vyvádí z míry, uvážíme-li, že:

Američané mají být milejší než my, a většinou i jsou.

Člověk přece nemusí mít dobrý smysl pro detail, aby si na Trumpovi všiml hned několika nedostatků.

Právě tento poslední bod Brity i řadu jiných lidí mate a konsternuje; Trumpovy chyby je totiž zjevně zatraceně těžké přehlédnout.

Stačí koneckonců přečíst si jeden jeho tweet nebo slyšet jednu dvě jeho věty, aby se člověk vyděsil. Trump dělá z neumětelství uměleckou formu;

je Picassem přízemnosti, Shakespearem hovadin.

Jeho chyby jsou fraktální: i jeho nedostatky mají nedostatky a tak dál až do nekonečna.

Bůh ví, že na světě vždycky byli hlupáci a spousta zákeřných lidí. Ovšem málokdy byla hloupost tak zákeřná nebo zákeřnost tak hloupá.

Vedle Trumpa působí i Nixon důvěryhodně a George W. [Bush] inteligentně.

Kdyby se Frankenstein rozhodl stvořit netvora jen z lidských nedostatků – stvořil by vlastně Trumpa.

Pak by si kajícně rval celé chomáče vlasů a sklíčeně křičel:

‚Proboha… co… jsem… to… stvořil?‘

Kdyby existoval televizní seriál o tom, jak být kreténem, Trump by byl jeho dárkové balení.

Nate White v odpovědi na otázku na fóru Quora


Zdroj:

Nate White’s stunning answer to the question: Why do many British people not like Donald Trump?
Z angličtiny přeložila Sylva Ficová.