Jasně, to víte, že jsem divnej. Každý druhý si při tom ťuká na čelo. Zelené? Ty pomatence? Ses zbláznil? No jo, možná jo. Ale co tam máte lepšího? 

Strana zelených začasté v myslích jejich nevoličů vzbuzuje jakési zvláštní iracionální zděšení. A představa, že někdo z okolí by pro jejich aktivitu měl až takové pochopení, že jim dá hlas, způsobuje vášnivé reakce. A ti, kteří se méně předsudečně seznámí s možnostmi letošní volební nabídky a zelení jim z toho vyjdou aspoň jako ono pověstné nejmenší zlo, do značné míry takovým závěrem překvapí sami sebe.

Každý má právo být spokojen s tím, že to dá Jiřímu Kdo z vás to má Prvnímu, náhradníkovi Nečasovi krytému Pavkou a Íčkem, bratru Kalouskovi s rentgenovým knížetem, mementu Radka Johna nebo bodrému rockerovi Filipovi. Sentimentálnější typy hodí do urny Zemana nebo naposledy posvětí lidovce. Každému, co jeho jest a klidné spaní k tomu. Za čtyři roky zas, při troše štěstí a rozmarech krále Václava i o něco dřív, kdyby na chleba nebylo.

Já si zkusím vysvětlit, proč mi dávají největší smysl ti Zelení, abych to nemusel říkat tolikrát znovu. Ne, fakt vás nepřemlouvám, abyste je volili, ani nepojedu přemlouvat nikoho ze svých předků, od toho jsou jiní, kteří v tom mají víc jasno než já. Já tomu vlastně nerozumím a pomůže mi, že si to takhle sesumíruju, abych vlastně věděl, co dělám. A jestli to někoho z vás přesvědčí, vaše chyba. Máte mít svůj vlastní rozum.

1. Když společnost aspoň trochu zbohatne, začne řešit i ty „méně důležité věci“, než je blahobyt. Kromě mekáče, levného benzínu, piva a Ordinace v růžovce přijdou na přetřes takové ty zbytečnosti s odpadem komunálním i jaderným, veřejná vs. individuální doprava, přimeřenost lidských zásahů do prostředí a nebo i to, že důkazem pokroku není dálnice v každé střediskové vesnici. A nejen proto, že se na tom blbě pasou srnky.

Česko taková bohatá země už dávno je, jak říkají plakáty ODS – nejsme dokonalí, ale jsme skoro nejlepší na světě, a na magistrátě, tam to musí vědět. Tak je už nejvyšší čas zamést si před vlastním prahem a nedělat ze sebe skládku a největší smradlárnu Evropy (nemyslím parlament, myslím uhelné pánve třeba), ze které profitují ti, kteří si pak postaví vilu o rozloze fotbalového hřiště uprostřed chráněné oblasti.

2. Zelení ve vyspělé politice patří k vyvažujícím prvkům a jsou považování za žádoucí protiváhu, popřípadě doplněk. A jejich hlas, byť ne třeba hlavní, by měl být slyšet, aby korigoval excesy „velké politiky“. Lidí, co se poženou za vlastními zájmy, a podle toho taky budou volit odpovídající reprezentanty, bude vždycky dost. A vždycky víc, než těch ostatních. Takže někdo to přihodí ODSce, protože nezvedne daně, někdo to dá Paroubkovi, protože je zvýší bohatejm a odsype almužnu nám chudejm (všichni jsme chudý), další hlasuje pro TOPku, protože oseká sociální dávky (který vždycky nespravedlivě dostávaj jen ti ostatní). A nejchytřejší to dají Radku Johnovi, protože ten je taky nejchytřejší a všem nám ukáže.

Zelení jsou většinou své agendy trochu někde jinde. A nebýt jich, některé aspekty, argumenty a úhly pohledu by prostě ve veřejné diskusi neexistovaly, popřípadě by neměly politickou váhu. Ať už dávám přednost tomu nebo onomu konkrétnímu řešení, jsem rád, když slyším, byť třeba jen jako hlas ďáblova advokáta, názor který jde proti většinovému vkusu. A lidí, kteří se nebojí stát za svým, byť ztřeštěným nebo podivínským, nebo jen zapáleně idealistickým, je v okruhu Zelených víc než kde jinde. A takové lidí společnost potřebuje víc než oni společnost. Zatímco všichni ti jánabráchisti a velrybáři ze Špindlu, Varů, Prahy 1–20, Liberce nebo Ústí naopak potřebují společnost, na které se přiživí, a státní aparát, který jim to umožní, mnohamilardově víc, než společnost potřebuje je. Zelení vůči takovým tlakům nejsou imunní. Už se to jednou ukázalo a v případě úspěchu to hrozí opět. Jenže toto riziko je ve všech stranách a u Zelených možná nejmenší. A když si vybrat mezi promazaným systémem zneužívání a potencialitou zneužití, je volba asi jasná. Navíc pořád je lepší, když se mezi sebou pere víc zájmových skupin a vzájemně se hlídají, než když si hru rozparcelují staří dobří známí, kteří v tom umí chodit a vzájemně si vyjdou vstříc.

K námitce, že se v šesti dokázali rozdělit, že z jejich středu vzešly opravdu zvláštní osobnosti, že tam byla jedna hysterka vedle druhé, že Kocáb je opravdu neštěstí atd. atp., se těžko něco dodává. Ale soudím, že pořád lepší italská domácnost, než dokonale seřízený stroj na předražené státní zakázky. Pořád lepší kreativní střet individualit a nekonvenčních originálů než šik buranských papalášů lišících se jen mírou arogance. Pořád lepší pár nic neznamenajících excesů než zásadní korupčně motivovaná rozhodnutí s dopadem na celou zemi. Navíc Zelení překonali krizi způsobenou vládním angažmá (které je pro jejich klasickou pozici vlastně nepřirozené) a vystupují mnohem vyzráleji a jednotněji než kdykoliv dříve. Aspoň prozatím.

3. Nesamozřejmost jádra, ochrana těžebních limitů, preference obnovitelných zdrojů elektřiny, ochrana Labe před jezy atd., to všechno jsou důležitá témata. Nevyznávám v těchto věcech dogmatičnost a často nevím, jak se v jednotlivostech rozhodnout, co dává větší smysl, jaká jsou rizika a smysluplnost různých variant. Ale bez přítomnosti Zelených v politice by se o těchto věcech nevedla prakticky žádná diskuse. A nezpochybnitelná samozřejmost a nulová diskuse u takových věcí, kde jde o miliardy, životní prostředí, ekologické škody a nevratné změny postihující generace, mě upřímně děsí.

4. Někomu se do volby Zelených nechce ne proto, že by je podpořit nechtěl, ale proto, že není jasné, jestli projdou do parlamentu. Kouzla s předvolebními průzkumy, kde statistická chyba jednoho a půl procenta má rozhodovat o bytí a nebytí politické strany nebo jejího programu, odmítám brát jako něco, podle čeho má smysl volit, byť ostatní strany na tuhle strunu hrají s velkou chutí. Jasně, marginální strana s jedním procentem asi není vhodný adept reálného ovlivnění výsledku, ale Zelení nejsou tenhle případ. A pokud si všichni nejistí tohoto druhu řeknou, že to má smysl zkusit, pravědpodobnost úspěchu je vysoká. Hlasů, které jsou potřeba, totiž není v absolutních číslech zas tak moc. A pořád lepší, než se srovnávat s tím, že člověk z taktických důvodů podpořil stranu, se kterou by jinak neměl nic společného.

5. Pokud Zelení projdou do Poslanecké sněmovny, mohou selhat a nesplnit očekávání. Nedělám si iluze, jen málokdo dokáže odolat svodům všeho druhu. Na druhou stranu, pořád se mi to zdá snesitelnější, než když očekávání splní zasloužilí populisté praví nebo leví. Nebo když získají podporu zcela nečitelné a nevypočitatelné nové strany, o nichž se ví jen to, že mají posloužit jako výtah k moci a legitimizace pro jejich zástupce nebo pro jejich skryté či viditelné sponzory.

Prostě si nechci další čtyři roky říkat, že jsou pořád u moci ti samí, že já s tím nic neudělám a přitom zahodit tu jedinou institucionali­zovanou příležitost, kdy svůj názor člověk může dát najevo a může zkusit něco málo ovlivnit. Protože tohle si říká spousta lidí a podle toho to pak taky dopadá. Naštěstí se zdá, že tenhle stav přestává hodně lidem vyhovovat, že míra politického marasmu burcuje a že se mimo jiné díky internetu šíří vlna občanské angažovanosti, která by snad mohla zpochybnit zavedené status quo.

29 komentářů

 • Díky – sám bych to asi líp neřekl. Jen je vtipné, že to máš jako „Entry Filed under: Věci veřejné“ :)

 • No jo no, taky jsem si všiml, ale kvůli Radku Johnovi si rubriky přejmenovávat nebudu :)

 • Díky, dobře sepsáno. Mám dost podobné důvody, proč řeším poslední květnový víkend stejným způsobem :)

 • Pěkné. Asi se inspiruju, až to zas budu muset někomu vysvětlovat ;)

 • Myslím, že nebýt pár těch pojmů a dalších tvých termínů, byla by to celkem výborná analýza tvého rozhodnutí, proč je volit. Určitě s tebou maximálně souhlasím. A jsem rád, že to někdo další vnímá jako já.

  Je načase zvolit změnu!

  Matěj Boháč

 • Hodně, hodně dobře zformulováno.

 • napsat „pořád lepší italská domácnost, než dokonale seřízený stroj na předražené státní zakázky“ dokonale shrnuje tu neskutečnou naivitu, která se celým textem prolíná. Zelení jakékoli barvy nejsou ničím jiným, než strojem na peníze. Chtěl bych mít žaludek na to, abych promyšleným vydíráním, umělou výrobou strachu, nejistoty a pochyb, získal takové bohatství, jako oni. Od emisních povolenek přes blokování dostavby Prunéřova až po vydírání u jakékoli větší stavby – zeleným nejde o nic jiného, než o to, jak někde zase získat nějakou tu úlitbu. Zrovna Prunéřov (a před tím třeba plzeňský okruh) přesvědčivě dokládá, že Zeleným je životní prostředí a zdraví obyvatel úplně ukradené, naopak, rádi využívají jeho zhoršování, aby ještě víc šířili FUD a získávali díky němu voliče.
  Potom, co předvedli, když se jim konečně podařilo dostat se do Parlamentu, si velmi přeji, aby to už znovu nikdy nezvládli.

 • @volven: děkujeme za snůšku neargumentů-) nabídněte alternativu, jste-li tak moudrý.

 • Zelení se nebyli schopni dohodnout ani sami mezi sebou v šesti lidech. Pokud by neměli za poslední 4 roky historii jakou mají, dali by se se zavřením obou očí možná volit. Takhle ale ne. Zelení jsou neřízená střela, nikdo neví, co udělají zítra.

 • Neskutečně naivní text, který nemá s reálnou zkušeností se Zelenými vůbec nic společného. Pokud by Zelení nebyli již v parlamentu, je možné si tohle namlouvat a taky lidé této straně věřili. Ale po této zkušenosti již je to jen předvolební nesmyslná agitka. Zelení jsou strana, která naopak jen využívá a ještě velmi populisticky různá témata kolem ekologie se záminkou, jak se dostat potom k moci. Dokázali to jednou a nyní dělají úplně stejné postupy jako v předchozích volbách a opět se jen derou o moc. Nikde se od minulosti nedistancovali, prostě přešli svojí vládu, excesy a nedemokratické jednání i ve svojí straně tak nějak po tichu, do vyšumění. Udělali to, co politikové kdekoliv jinde, nechali to vše vyšumět a předpokládají, že lidi budou stejně hloupý a naivní, jako tento autor, možná spíš agitátor. Chápu, že je těžké najít koho volit, taky sama nevím, koho vybrat. Zelení ale tou stranou určitě nejsou a po právu si zaslouží zaniknout.

 • Děkuji za odlehčeně sepsané argumenty. Příjemná nadsázka :-) S názory i stylem souhlasím. Přidám jeden argument: Efektivita hlasu – kdo dal v minulých volbách hlas zeleným – tak málem dostal prezidenta. Škoda, že to nevyšlo.

 • Volil bych zelené, jsou mi totiž programem nejbližší, nebýt jedné věci. Tato strana se za poslední 4 roky totálně zdiskreditovala.

  Když před čtyřmi lety dostali šanci a poprvé se dostali do parlamentu, dokonale to pos..li. Začalo tam běžet o nic jiného než o moc, přišla jedna hvězda Kuchtová a začala si stranu dělit, o Kateřině Žakové škoda mluvit a nakonec přišly dvě hvězdy největší, Zubová a Jakubková, které si shodily vlastní vládu, ve které měli tak štědře nadělené ministry a velké možnosti prosadit svou politiku v poměru ke své reálné velikosti. Pomoc Klausovi na Hrad, zatímco Zelení podporovali Švejnara a Klaus je ekolog par excelence, bylo jen vrcholem jejich kariery.

  Zkrátka, Zelení dostali v minulých volbách důvěru a dokonale ji zklamali. Budu je volit až za 4 roky, teď v žádném případě nechci, aby se tam dostali. Musí si uvědomit ten průser. Jen mi je líto Lišky.

 • Zkusil jsem napsat, proč to tak není: http://no4711­.posterous.com/proc-nebudu-volit-zelene

  ad 11: Najít alternativu k zelným po jejich čtyřletém působení je asi obtížné – co takhle nehledat přenesení osobní zodpovědnosti do parlamentu, který k tomu ostatně ani není určen, ale podívat se po někom, kdo by to tu mohl vést rozumně a dát lidem příklad vedoucí je od kolektivní k osobní odpovědnosti?

 • ad 16: Ale ted je pred volbama a je potreba vybrat nase zastupce v zastupitelske demokracii, koho navrhujete?

 • ad : doplnil jsem ten komentář pod váš text, ale pro jistotu ještě tady:

  Hezké doplnění souvislostí. Jenže se myslím spojují dvě věci, které tolik nesouvisejí. Jedna věc je, co člověk dělá každý den, druhá věc je, jak se postaví k volbám (pokud se k nim dostaví). To, že někdo podpoří zelené, nemusí hned implikovat, že je líný se sebou něco dělat a hojí si tak svoje svědomí. A volbou jakékoliv jiné strany taky neřešíte to, jestli se člověk chová nebo nechová odpovědně nebo ekologicky.

  O tohle mi při té úvaze nešlo – řešil jsem, co dělat při volbách, že třídím odpad v tom nehraje roli. A ze současné nabídky prostě zelení mi vycházejí (i při všech excesech z posledních čtyř let, které vidím a nepopírám) jako nerozumnější volba. Pořád mi excesy ostatních vyjdou jako mnohem problematičtější, nic víc, nic méně. Žádná naivita, naopak pragmatický pohled.

 • Pekne sepsane. Zeleni to letos nemaji vubec jiste.
  A proc je budu stejne volit? Ondrej Liska se mi jevi jako schopny a slusny politik do 21. stoleti. Libil se mi jeho konzistentni postoj k otazce radaru.Dokaze se divat dal nez na hranice ceske kotliny. A ja doufam, ze i dal, nez je hranice jednoho volebniho obdobi. Verim, ze se Zeleni poucili.IrenKa

 • Jedno tuniské přísloví praví „raději do písku nežli zkurvysynům“.
  Přesně podle tohot vzorce jsem se rozhodl svůj hlas riskovat v prospěch Zelených, než ho dostatečně pojistit v prospěch už tak moc nadměrně zneužívající strany.
  Dík za článek.

 • Cítím věci podobně. Nepovažuji nic z toho, co jsem v „Proč budu volit zelené“ četla, za politicky ani jinak naivní. Podle mého názoru je to shrnutí faktů člověkem, který věci přes problémy které nastaly /a bezesporu ještě a to nejen mezi „zelenými“ nastanou/, cítí a říká v souvislostech. A především lidským jazykem.
  A proč já budu volit zelené?
  Především proto/cituji/: 2."Zelení ve vyspělé politice patří k vyvažujícím prvkům a jsou považování za žádoucí protiváhu, popřípadě doplněk. Ale jejich hlas, byť ne třeba hlavní, by měl být slyšet, aby korigoval excesy „velké politiky“.

 • Mě naopak příjde vysoce naivní věřit, že zástupci jediné potenciální alternativy volby Zelených, totiž TOP09, se budou chovat jinak, než se chovali při svých angažmá v již zdiskreditovaných stranách (viz případy Šustr, Severa atd)

  Naprosto nejzajímavější na diskusích o tom, koho kdo bude volit, je ale skutečnost, že pokud se někdo vysloví, že bude volit zelené, vždycky se najdou chytráci, kteří příjdou s obskurními argumenty jako v této diskusi.
  Pro férovou diskusi bych ale čekal, že když napíšu A, tedy zelení, ne, napíšu zároveň i B, tedy koho budu volit. Pak by bylo možné srovnávat srovnatelné argumenty. Takhle to je jen zbabělé plácání bez odvahy si obhájit svoji volbu.

 • Naprosto souhlasím,Zelení dokázali že nejsou parta šílených aktivistů,ale inteligentní a slušní lidé kterým nejde o moc,ale o plnohodnotný život nejen pro nás, ale i pro příští generace.Proto je budu volit a dnes jsem si podal žádost o členství.

 • Some specialists claim that business loans aid people to live their own way, just because they are able to feel free to buy necessary stuff. Furthermore, various banks offer term loan for all people.

 • Zelení se nebyli schopni dohodnout ani sami mezi sebou v šesti lidech. Pokud by neměli za poslední 4 roky historii jakou mají, dali by se se zavřením obou očí možná volit. Takhle ale ne. Zelení jsou neřízená střela, nikdo neví, co udělají zítra.