Obchodu IKEA jsem nějak nikdy nepřišel na chuť. Ty věci mi tam přijdou sice na první pohled efektní, nápadité, „vychytané“, ale když se na ně podíváte zblízka, tak zjistíte, že kvalita nestojí za moc, že je to takové ošuntělé, lacině vypadající, že vychytávky jsou sice parádní, ale vlastně je nevyužijete atd. Ovšem když jsem si přečetl, co IKEA dokáže udělat s kuchyněmi, tak jsem ztratil veškeré zbytky důvěry.

Text Proč nekupovat kuchyň v IKEA podrobně popisuje v tuto chvíli ještě nedokončenou anabázi mého vlčího kamaráda při nákupu kuchyně ve švédském obchodním domě. I my jsme při naší rekonstrukci zvažovali, jestli po kuchyni z IKEA nesáhnout, protože design se nám na první pohled nezdál špatný. Ale nakonec jsme dali přednost řešení na míru, kterého v IKEA nejsou schopni.

Jsem opravdu vděčný, že jsme se rozhodli jinak, protože to, co se stalo Texxovi, bych jen stěží zvládal. Arogance, ignorace, naprostý nezájem o zákazníka. Takhle vypadá globální podnikání v lokálním měřítku. „Ze všeho nejdřív nás zajímá cena“, chlubí se IKEA s tím, že výhodné ceně přizpůsobí všechno ostatní. Podle toho to taky vypadá. Ovšem cenu za montáž kuchyně, pokud si na ni nechcete troufnout sami, už dokážou nahodit patřičně vysoko, takže to, co se původně zdá jako extrémně výhodná záležitost, nakonec vystoupá do možná vyšších sfér než řešení na míru. A pokud je to všechno ještě provázeno nespolehlivostí a nekonečným prodlužováním dodacích lhůt a vyřízování reklamací, pak to můžete celé odepsat (a to vám ještě naskákají výdaje za placenou infolinku kvůli reklamacím).

V IKEA se podle všeho pořizovat kuchyň nevyplácí. Z vlastních zkušeností můžu doporučit menší kuchyňské studio, pro které je nejdůležitějším marketingem šeptanda o dobře odvedené práci a tak si nemůže dovolit podobné problémy jako kolos IKEA. Aniž bych chtěl dělat bůhvíjakou reklamu, tak my jsme byli spokojeni: http://www.jr-nabytek.cz/.

P.S. Jediné, co IKEA opravdu umí, je chlazený mandlový koláč. Což je u obchodu s nábytkem přece jenom trochu něco jiného, než čekáte.