Sny jsou úžasná věc. Dovedou vás tam, kam byste se bez nich nikdy nedostali. Ale taky vám můžou pořádně zamotat hlavu.

Téměř všichni dobří obchodníci vám řeknou, že neprodávají výrobky a služby, ale emoce a sny s nimi spojené. V tom lepším případě. V tom horším realita s prodávaným snem nemá nic společného. A my se chytáme přeludů a iluzí.

Proč tolik lidí kupuje zboží, které nepotřebuje, které nikdy nevyužije, které je stejné nebo horší, a přitom za násobnou cenu proti srovnatelným alternativám? Proč se necháváme zlákat na slevy zadarmo, přísliby zázračného zbohatnutí do druhého dne, nákupy zbytečností na dluh, motivačními kurzy rozvíjejícími osobnost do osmi hodin, zaručenými návody Jak v 10 krocích objevit štěstí a lásku celého světa, předraženými hrnci s povrchem, na kterém nepřilne ani špetka soucitu?

Marnost, zoufalství, deprese, bezradnost a neviděné řešení dlouhodobých problémů, absence lásky a pochopení, ale i obyčejná přirozená touha být úspěšný a šťastný posilují naše sny. A ty nás buď zdravě nakopnou k vytrvalému úsilí, a nebo nám jako druhý typ odměny poskytují útěchu a konejší naši slabost. Výsledkem je nedostatek odvahy a schopností se sebou něco pořádného a namáhavého dělat, aniž bychom si museli přiznat, že začínat člověk musí vždycky sám u sebe.

Schopní prodavači snů to všechno vědí. Oni se v žádných snech neutápějí, naopak jsou velice bdělí a čile sledují každé naše zaváhání, umějí vychytat slabou chvilku a jako čertovští našeptávači zasejí semínko touhy. Víte, že nesmíte podlehnout. Ale co kdyby, tentokrát… Vždyť si dám pozor, mám to pod kontrolou, včas z toho vycouvám, zní to přesvědčivě, vypadá důvěryhodně, je to sympaťák, nemůže to se mnou myslet zle… A pak je pozdě, sen se rozplyne a zbudou jen oči pro pláč.

Pusťte si tohle video. Je drsné, nelítostné, neuctivé a vulgární, nesympatické a arogantní. Stejně jako procitnutí ze špatného snu, stejně jako pár facek od života. Někdo se třeba snad poučí. Někdo ani přesto neprocitne, protože přiznání vlastní chyby je pro něj horší než to, že ztratí sám sebe. Pak za všechno vždycky budou moci jen ti ostatní. Vždyť jsou to šmejdi a hajzlové a zneužívají bezbranných obětí. Já za to přece nemůžu. Já mám právo naletět.

V tomto videu stovky lidí propadly iluzi, že motivační kurz a pár povrchních rad jim zajistí rychlý zázračný úspěch a jejich „milionové impérium“. Místo aby na sobě začali skutečně pracovat a snažili se něčeho dosáhnout, zaplatili nemalé peníze jen za to, aby se nechali manipulovat. Připadá vám to divné? Nechápete, jak na to mohli skočit?

Ale no tak, nenechte se vysmát. Skáčeme na podobné věci úplně všichni. Jen každý na něco jiného. Nezbytně nutná o milimetr užší televize, luxusní dovolená v Thajsku na splátky, vystajlovaný bicykl schovaný ve sklepě, dvacáté boty na podpatcích, bezplatné zdravotnictví, nové nezkažené strany s lidmi, kteří se pro nás jdou do politiky obětovat a všechno za nás zařídí. Paleta snů a našich selhání je nekonečná. Nikdo se jim neubrání, ale někdo si je toho aspoň vědom, a dokáže tak ztráty a zklamání o něco snížit.

Je dobré na to vzpomenout teď v pátek a v sobotu. Bude to tradiční boj prodavačů snů. Je dobré si to uvědomit. Hlavu vzhůru! Ať žije přímá demokracie! Méně státu, více občanům! Ano, bude líp! Víme, kam jdeme! Vyměňte politiky!

Ano, bude líp, ale jen tehdy, pokud se přestaneme upínat k falešným snům – a je jedno, jestli se takový přelud jmenuje odvolatelnost politiků, centralizovaný nákup, zpětná daňová přiznání, vystoupení z EU nebo zrušení daně z příjmů. Ano, bude líp, pokud nebudeme podléhat iluzím, že nás řídí nemehla, zatímco my jsme schopný národ. Když dovolíme, aby nás řídila nemehla, pak nejsme schopný národ. Jsme jen na nejlepší cestě k tomu, abychom si nechali nakukat, že potřebujeme být řízeni někým jiným. A pak ta nemehla – dřívější prodavače snů – skutečně někdo jiný vystřídá, zase o něco schopnější a lépe připravený na to, po čem zklamaní a frustrovaní lidé dnes touží. A ten se nezakecá. Pak se probudíme.

 

Související texty:

Můj hlas je zelenej

Rukověť voliče, který to pořád nechce vzdát

 

Ještě jste nečetli mou knížku České nesvědomí o české duši, politice a médiích? Pak je nejlepší chvíle to napravit! Praktičtější příručku před volbami nenajdete! K dispozici jako e-kniha i jako tištěná kniha. Koupí této knihy podpoříte tento blog a světový mír.