Včera byl u nás slavný den, skončili jsme oficiálně nejtěžší část rekonstrukce. Už v jejím průběhu, kterážto etapa opravdu nestojí za řeč, jsme si říkali, že by nebylo od věci dát do placu několik postřehů, které se mohou hodit někomu, kdo by snad měl tu kuráž pustit se do něčeho podobného.

Takže se postupně pokusíme to nejdůležitější, na co si ještě vzpomeneme (věřte, že ale na tu anabázi moc vzpomínat ani nechceme) dát nějak dohromady.

Začneme něčím, bez čeho by k celému procesu nemohlo dojít – stěhováním, přesněji tím, jak se nám podařilo umístit ty největší kusy z domácnosti mimo domácnost. Naše rekonstrukce byla totiž celková, to znamená, že jsme museli vyklidit náš do té doby i vcelku útulný panelákový byt, abychom ho vydali napospas zedníkům, elektrikářům, instalatérům a jiné sebrance k rozebrání.

Ovšem kam vyklidit, když všichni známí i příbuzní mají obsazené byty, které překvapivě nejsou připraveny k tomu, aby se do nich vešla jedna sedací souprava navíc, k tomu postel, lednice, pračka, skříňky, no a tak vůbec.

Doslova spásou pro nás byla služba City Self Storage. To jsou sklady, v nichž jsou vlastně sklepní kóje různé velikosti. Mezi nimi si vyberete tu, která pojme vaše věci, a po dobu nezbytně nutnou si ji pronajmete. Například nám stačilo 5 metrů čtverečních, které jsme obsadili beze zbytku (je fakt, že si zahrajete 3D tetris, než to pořádně poskládáte), ale na průměrnou domácnost bych to viděl ještě trochu větší. Cena 3300 Kč/měsíc s výpovědní lhůtou dva týdny, lepšího jsme nic jiného nenašli. Kóje jsou klimatizované, monitorované kamerami, pod centrálním uzavřením, které je přístupné pouze na individuální kód, takže riziko nepředvídané události vlastně minimální (svoji kóji navíc uzamknete vlastním visacím zámkem). Přístup do areálu možný v kteroukoliv noční i denní dobu.

Personál milý, vstřícný, ochotný, snaží se vám vyhovět v tom, co potřebujete, nehledá problémy tam, kde nejsou. Navíc výborné jsou i doplňkové služby – můžete si půjčit malou dodávku na stěhování (paušál 500 Kč/den, plus 8 Kč za ujetý kilometr při nedotankování nádrže), rudl poskytnou i zadarmo, po skladech jsou připraveny vozíky, abyste to nemuseli tahat daleko v rukách (my jsme tam jeli natřikrát a přestěhovali jsme to asi za pět hodin, vzdálenost mezi kójí a místem, kam dojede auto nebyla úplně malá, ale s vozíky to šlo dobře).

Na místě ke koupi je i obalový materiál, podle našich zkušeností nejlevnější široko daleko, dokonce i levnější než ve stavebnických hypermarketech. Určitě oceníte tzv. smršťovací fólii (to je taková ta tenounká, do které obalíte úplně všechno a pak nemáte takový strach, že se to umaže nebo potrhá), bez užitku asi nezůstane u křehčích věcí ani bublinková fólie a bezpochyby sa­molepicí pásky.

Prostě nabídka služeb se vším všudy, všechno na jednom místě a promyšleně dostupné. Je to pohodlné, profesionální, a až netuzemsky fungující – je vidět, že mají vychytanou metodiku ze zřejmě delšího působení v zahraničí, kterou jen přenesli k nám.

Jen v jedné věci je dobré obrátit se jinam, pokud vám záleží na penězích. Z dlouhodobé zkušenosti je ověřeno, že nejlepším prostředkem ke stěhování drobnějších věcí a zvláště knih jsou papírové krabice od banánů – a ty v City Self Storage neseženete, leda za peníze máte na výběr z pár druhů krabic, což je trochu zbytečné. Ale o tom až někdy příště.

Co mají promyšlené, je i marketing. Jestli chcete získat 25% slevu z nájmu na první měsíc, dejte vědět – když nějaký zákazník doporučí nového zákazníka, dostane pět set korun, a ten nový slevu na nájmu. Takže se určitě domluvíme 🙂