Ruská anexe běží podle stalinského vzoru

Jak už jsem psal nedávno, stále se v Česku najdou lidé, kteří nemají úplně jasno o záměrech a metodách současné ruské expanze. Přitom jen máloco je tak průzračné a nemusí se složitě studovat a dešifrovat z tajných zpráv tajných služeb.

Stačí jenom sáhnout do nedávné historie. A to nikoliv do častého a logického srovnávání ruské anexe Krymu s Mnichovem, čehož jsem se také dopustil.  Samotná ruská, přesněji sovětská historie poskytuje dostatek inspirace. A jeden konkrétní se týká přímo nás.

Pokud si chcete nechat otevřít oči k tomu, co se právě děje, přečtěte si naprosto skvělou knihu Igora Lukeše Československo nad propastí, která popisuje obnovu Československa po roce 1945. Je to rekapitulace benešovské slabosti, americké strategické nevyhraněnosti a naopak strategicky zcela jasně vyprofilované stalinistické touhy maximalizovat vliv Sovětského svazu a podmanit si do své správy co nejvíc evropského prostoru – při neustálém porušování dohod, větších či menších podrazů a schválností, rétorické manipulace i schopnosti hrát skvěle pokrytecké divadlo.

Ta cílevědomost, odhodlání a bezostyšnost vyráží dech i po těch letech, stejně jako schopnost získat si v řadách obsazovaných zemí agenty a nádeníky pro špinavou práci. Přičemž osvědčené metody zůstávají stále stejné, až se tomu nechce věřit. Ukázka za všechny – přečtěte si, jakým způsobem došlo k zabrání Zakarpatské Ukrajiny a jejímu odtržení od Československa a začlenení do Sovětského svazu. Když knihu budete číst dál, odhadnete, co dnes hrozí celé Ukrajině. A taky, kam vede slabost a neschopnost včas rozpoznat význam rostoucí hrozby.

obrázek-3

Sdílejte tento článek na sociálních sítích!
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Written by:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

One Comment

  1. This repetition of weakness, American strategic ambivalence and vice versa strategically clearly profiled Stalin's maximize influence.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *