Tuhle minutu si za hodinu prožijeme znovu

Právě se mění čas, zrovna teď ubíhá ze druhé na třetí, aby se pak vrátil a absolvoval to všechno znovu. Když je člověk vzhůru, tak si může fantazírovat jako v nějaké science fiction.

No, je to všechno blbina, rozhodně se necítím jako Petr Kostka ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem, abych cestoval časoprostorem. Změnu času jsem vždy vnímal jen jako jednorázový komfort nebo nekomfort při vstávání.

Čím se víc bavím, tak tím, jak se v pravidelných intervalech, vždy při změně času, objevují články o tom, co to pro nás znamená. Aktuálně se tímhle tématem zabývalo Aktuálně.cz a překvapivě to není nezajímavé čtení.

Jen poznámka k tomu psychickému prožívání změn času. Mně to přišlo vždycky trochu legrační (a ani ne proto, že můj životní styl je natolik rozházený, jako by se mi posouval čas sem tam o několik hodin každý druhý den). Vždyť změna času je podobně zásadní jako přesun z jednoho časového pásma do jiného o jednu hodinu. A nevím o tom, že by si davy středoevropských turistů v Londýně stěžovaly na to, že je jim z posunutého svítání a soumraku špatně. Takže asi tak. Teď je 2:35 a za hodinu bude zrovna tolik, což je docela legrace, ale taky asi tak všechno. Co je hlavní, že ráno hned tak vstávat nebudu, no ne?

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář