Ty vole, uprchlík, chápeš to?

Být uprchlíkem není v dnešní době úplně nejsnadnější osud. Ani ne tak kvůli válce, ohrožení života, ztrátě blízkých a domova, to člověk nějak překousne. Ale ta logika! Té se jeden vážně nezavděčí.

Jdou do Evropy jen chlapi? 

Špatně! Důkaz, že nás zaplaví muslimští teroristi.

Jdou do Evropy celé rodiny? 

Špatně! Není možné, že může být rodič tak bezohledný a riskovat na takové cestě děti!

Jdou do Evropy, když můžou být v sousedních zemích? 

Špatně, copak jim nestačí kus podlahy ve stanu v azylovém táboře s desítkami tisíc dalších lidí, bez perspektivy a v přežívání? Co by ještě chtěli?

Jdou do Evropy oblečení a s mobilem v ruce? 

Špatně! I to málo, co jim zbylo, měli hodit před nástupem na loď do moře, aby působili přesvědčivěji, že skutečně trpí. Že chtějí být v kontaktu s ostatními? Správný uprchlík musí být přece odpojený od světa!

Jdou do Evropy špinaví, propocení nebo nedejbože nemocní? 

Špatně! Správný uprchlík se každý den převlékne do nového obleku, po očistě v lázni a průběžně aktualizuje potvrzení o bezinfekčnosti. To by se Evropanovi nestalo!

Jdou do Evropy? 

Špatně! Evropani jim přece chtějí pomoci v místech, kde konflikt vzniká, to je snad jasné, ne? Sice na ně čtyři roky kašlali, ale teď, když už je mají za barákem, jim chtějí pomoct tam, odkud v hrůze utekli. Tady pro ně nic dělat nebudou, ale až budou zpátky v rozstřílené Sýrii, pošlou jim dojatou DMSku. Hajdy zpátky!

Chtějí lepší život? 

Nebetyčná drzost. Něco takového může skutečně napadnout jen cizáky! Evropan by přece z něčeho takového (foto­galerie ze Sýrie) neutíkal.

 

Ale pokud chcete tu logiku doopravdy prosvištět, přečtěte si celý tenhle dlouhý článek Petra Leloviče: Rozumem strach z čertů nezaženeš.

 

 

 

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

7 komentářů

   • jenicek
    4. 9. 2015

    A mezi nefinančními partnery máte Simkaničovo Internet Info úplnou náhodou, že?

   • Petr Tesařík
    4. 9. 2015

    Technická: Internet Info není Simkáničovo. Ten tam jenom pracuje jako ředitel…

   • jenicek
    5. 9. 2015

    Asi máte lepší informace než obchodní rejstřík… tam je jako společník, sice s malým podílem, ale pořád větším než nula.

   • Pane Jeníčku, těší nás, že jste si prohlédl web Nadace OSF. Chcete-li se o nás dozvědět více, můžeme Vám zaslat také výroční zprávu. Můžete si pak vybrat nějaký projekt, který podpoříte. Třeba stejným způsobem jako společnost Internet Info, která vloni informovala čtenáře serverů lupa.cz a root.cz o soutěži Společně otevíráme data – ta oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Jak jste správně vypozoroval, činili tak bezúplatně, prostě jen proto, že věří myšlence otevřených dat a jejich společenskému přínosu.
    To je přeci fajn, ne? Mrkněte se na stránku letošního ročníku (http://www.o­tevrenadata.cz/sou­tez/) a třeba nás podobně podpoříte i Vy ;-)
    Za Nadaci OSF zdraví Jitka

   • jenicek
    5. 9. 2015

    A že to tam tehdy na root.cz označili jako Komerční prezentaci a nepovolili diskuzi :-)
    Ale je klidně možný, že je SImkanič taskovej mamlas a věří v pokrok, jeho články i twitter tomu docela naznačují.
    Bohužel, ale schovávám si své peníze pro skutečnou občanskou společnost, nikoli pro společnosti financované norským ropným komunismem, několika dalšími vládami a korporacemi. Tyto společnosti jsou z podstaty svého financování lobbistické, tudíž neobčanské, ba někdy i vysloveně antiobčanské.

Napsat komentář