Jan Kaplický předvedl upřesněné vizualizace toho, jak by měla vypadat nová letenská knihovna. Pokud tedy bude stát, což se jeví méně pravděpodobné než před rokem, kdy byly vyhlášeny výsledky soutěže.

Na Aktuálně.cz se můžete podívat na upravený, dozlatova vyvedený model blob-knihovny. Zelená se od začátku moc nelíbila, a těžko říct, kdy a kdo začal zelenou „mírnit“ na šampaň (říká se, že původně to mělo být zlaté, že to Kaplický upravil na žádost poroty před druhým kolem, nebo že to vzniklo komunikačním šumem mezi porotou a Kaplickým; já spíš odhaduju, že to byla reakce na negativní přijetí zelené). Každopadně teď je už knihovna jednoznačně zlatá, což vypadá mnohem lépe, příhodněji a v kontextu zlaté matičky lépe zdůvodnitelné (o to víc mě překvapuje, kdyby, pokud by to byl Kaplického záměr od počátku, na žádost poroty z tak zásadního kontextuálního významu ustoupil).

A co je důležitější, konečně jsou jasně vidět vizualizace v rámci různých pohledů z centra Prahy. Divím se, že tyto vizualizace jsou k mání až teď, protože kdyby byly k dispozici před rokem, kritiky by musely umlčet celkem výmluvně. Budova je nenápadná, okolí nepřebíjí, doslova jen vykukuje z hrany zeleně.

Osobně si myslím, že knihovnické zlaté oko je skutečně nadhledovým, vtipným, výrazným prvkem, který tak významné stavbě, jako je právě knihovna, výtečně sluší. Stavba je to elegantní a vznosná a jejím neštěstím je trochu to, že ji každý laik teď pozoruje seshora, tedy z nejméně obvyklého pohledu, a příliš nedomýšlí její efekt z přirozenějších pozorovacích úhlů. Protože v reálu by stavba byla posuzovaná především v rámci svého okolí a z normální perspektivy. A z té by rozhodně nepřipomínala hlen ani nic podobného.

Pozorovat další vývoj bude nicméně ještě hodně zajímavé. Podle všeho magistrát, resp. Pavel Bém, knihovnu na Letné opravdu nechce (nebo ji nechce někdo jiný, koho reprezentuje), protože kdyby ji město chtělo, tak už je dávno schválená, bez ohledu na právní otázky, které považuji v tomto případě za zástupné. Bůh ví, jaká lobby za tím vším vězí, a co je tím pravým důvodem, ovšem obávám se, že pokud jí stojí za to oddalovat rozhodnutí tak dlouho a riskovat skutečně velkou ostudu celé akce, asi to dotáhne do konce a knihovna na Letná stát nebude. A bude na ní stát něco jiného, ať už stadion, nebo oceanárium nebo jiné obludárium. A nic z toho rozhodně nebude tak zajímavé a pozoruhodné jako tahle knihovna. Tak to dopadá, když chybí odvaha a přebývají něčí soukromé zájmy.

Související: Chobotnice má už postavenou sestřičku v Rakousku

2 komentářů